fbpx

PRESSITEADE: Üleilmset kordus­kasutuspäeva 16. juunil saab ka tähistada Eestis

Korduskasutuspäev on juba mitmendat korda üleilmselt toimuv teadlikkuse tõstmise ja korduskasutuse harjutamise päev. Eestis veab korduskasutuspäeva tähistamist eest Teeme Ära sihtasutus, kes on võtnud just viimastel aastatel strateegilisema sihi vähendada mistahes prügi tekitamist, olgu see siis läbi pakendite korduskasutuse või oma tegevuse läbivalt keskkonnahoidlikult korraldamise.

Algselt Suurbritanniast alguse saanud kampaania kraanivee propageerimiseks leiab aasta-aastalt aina soojemat vastuvõttu ning keskendub juba mitmendat aastat korduskasutuslahendustele laiemalt. Ikka selleks, et igaüks meist eelistaks aina enam korduskasutust ning vähendaks seeläbi ühekordse plasti kasutamist.

“Ainuüksi Eestis tekib aastas üle saja miljoni ühekordseks kasutamiseks mõeldud joogitopsi ja toidukarpi jookide ja toidu kaasamüügist,” ütles Teeme Ära sihtasutuse tegevjuht Kadi Kenk. “Samal ajal nõustub Eurobaromeetri hinnangul üle 90 protsendi eestlastest, et tooted peaks olema juba eos disainitud korduskasutatavaks.”

“Kui mõnikord tundub, et need muutused jäävadki kuhugi toppama, siis vähemalt 16. juunil võiks kasvõi iga kümnes inimene meie hulgast olla pealehakkaja ning valida sel päeval sööki-jooki, majapidamis- ja enesehooldustarbeid või mistahes muud korduskasutatavasse pakendisse,” lisas Triin Toomesaar, kes toetab Teeme Ära sihtasutuse huvikaitset. “Kui iga kümnes katsetab, on järgmisel kuni kaheksal inimesel juba kergem, sest keegi on näidanud eeskuju, aidanud seeläbi hirmudest ja kõhklustest võitu saada.”

Korduskasutuse toetuseks saab kampa lüüa igaüks! Nii ettevõtted ja organisatsioonid, kollektiivid ja sõpruskonnad, aga ka igaüks ise. Koos teeme 16. juunist tõelise korduskasutuse tähistamise päeva!

Mida 16. juunil esmakordselt või uuesti katsetada?

PROOVI VÄLTIDA MISTAHES ÜHEKORDSET PAKENDIT: näiteks joo pudelivee asemel kraanivett, osta kohv või lõunasöök omaenda topsi või karpi, aga proovi ka poekettides aina paremini kättesaadavaid võimalusi külm- ja soojalettidest oma nõusse kaasa ostmist või enesehooldus- ja majapidamistarvete oma nõusse pakendamist.

EELISTA TAGASTATAVATE PAKENDITEGA TOOTEID, kui enda topsi või karpi ei ole. Vaata, et pudelid-purgid ka jõuaks pandipakendisüsteemi tagasi. Katseta Ringo, Ringkarbi, Pandipakendi või mõne muu korduskasutatava pandikausi võimalust.

MÕTLE, KAS JÄRGMIST UUT ASJA ON PÄRISELT VAJA. Võimalusel hoopis paranda oma seniseid asju. Osta uuendatud, kellegi teise parandatud, teise ringi tooteid. Võimalusel eelista juba ostes asju, mis kestavad kauem. Ning näiteks kuhuviia.ee lehelt saab otsida parandustöökodasid.

HOIA SILMAD LAHTI JA MÄRKA, milliseid korduskasutuslahendusi ettevõtted ja organisatsioonid pakuvad – ning julgusta neid sel teekonnal jätkama.

Mitmed ettevõtted ja organisatsioonid teevad korduskasutuspäeva puhul oma argise tegevuse kõrval ka üleskutseid sotsiaalmeedias. Näiteks on üleskutsetega otsa lahti teinud looduskosmeetika ettevõte Nurme, Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum, aga ka Rimi, Tilk.bio, Ringkarp jpt. Korduskasutuspäevale elavad oma tegemiste ja põhimõtetega kaasa aga mitmed teisedki ettevõtted ja organisatsioonid, näiteks Uuskasutuskeskus, Ringo, Ilma pood, Paranduskelder, I Land Sound, kuhuviia.ee ja Poke Bowl.

 

Vaata ka korduskasutuspäevaks loodud sündmust Facebookis.

 

Loe artikleid, kokkuvõtteid jm infot korduskasutus- ja pakendivabade võimaluste kohta Teeme Ära sihtasutuse eestikeelselt kodulehelt.

 

Globaalse kampaania ametlik video ja ametlik kodulehekülg.

Liitu uudiskirjaga

Liitu meie kord kvartalis ilmuva ingliskeelse uudiskirjaga.